Kalendarium
Disputationer visas i DiVA.
RSS för kalender Prenumerera på kalenderObservera att kalendern just nu visas filtrerad, men kalenderprenumerationen kommer vara ofiltrerad.
Följ dessa instruktioner för att lägga in prenumerationen i Outlook i Windows:
- Kopiera kalenderlänken.
- Gå till kalendervyn i Outlook.
- Högerklicka på Mina kalendrar (eller Andra kalendrar), välj Lägg till kalender, välj Från Internet.
- I dialogrutan som öppnas klistrar du in kalenderlänken.
- Svara ja på frågan om du vill lägga till Internetkalendern i Outlook och prenumerera på uppdateringar.
Kalendern finns nu med i din kalenderlista i Outlook. Du kan välja om kalenderposterna ska visas genom att klicka i bocken bredvid kalenderns namn.
För Safari på Mac, läs dessa instruktioner.
I andra kalenderprogram, kopiera länken och lägg till den på det sätt som används där.
-
–12.00
Engelska parken
Tommy Kuusela: "Att blottlägga framtiden"
Forskningsseminariet i etnologi
-
–11.30
Hot och hat – en jämställdhetsfråga
Välkommen till ett webbseminarium arrangerat av SKL om hot, hat och våld mot förtroendevalda som en jämställdhetsfråga. Vi samtalar om hur kommuner och regioner kan arbeta med frågan som en del av sitt jämställdhetsarbete.
-
–15.00
Blåsenhus
Högre seminarium i pedagogik
Leo Berglunds 50% avhandlingsseminarium. Diskutand är Donald Broady.
-
–15.00
Seminarium: Ben Martin
The Culture of International Society: A Digital Humanities Approach to the History of International Ideas
-
Ångströmlaboratoriet
Bridgeland stability conditions and applications II
-
–16.00
Engelska parken
Högre seminarium: Forskningsetik – regelverk och rutiner
Forskningsetik – regelverk och rutiner
-
–16.15
Biomedicinskt centrum
Föreläsning av hedersdoktor Alan Warde
Öppen föreläsning med professor Alan Ward, utsedd hedersdoktor vid Samhällsvetenskapliga fakulteten, med titeln Eating out. Föreläsningen ges på engelska.
-
–17.00
Engelska parken
A Failed Utopia: Yiddish Nationalism
Israel Bartal is Professor Emeritus of Jewish History, and the former Dean of the Faculty of
Humanities at the Hebrew University of Jerusalem (2006-2010). -
–21.00
The CUREDI Databank